Деволски Мост (Фурка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деволски Мост
археолошко наоѓалиште
Деволски Мост is located in Македонија
Деволски Мост
Местоположба на Деволски Мост во Македонија
Местоположба 41°15′48″N 22°36′23″E / 41.26333° СГШ; 22.60639° ИГД / 41.26333; 22.60639Координати: 41°15′48″N 22°36′23″E / 41.26333° СГШ; 22.60639° ИГД / 41.26333; 22.60639
Основни податоци
Место Фурка
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (мост).svg мост


Период среден век
Портал „Археологија“

Деволски Мостархеолошко наоѓалиште во дојранското село Фурка. Претставува мост од средниот век.

Северозападно од селото, кај Деволска Чешма, десно од патот Валандово-Дојран (Р1105) и во непосредната близина на воените гробишта и на споменикот од Првата светска војна се гледаат остатоци од еднолачен мост изграден од плочести камења со варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.