Манастир (античка населба и некропола во Нов Дојран)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир is located in Македонија
Манастир
Местоположба на Манастир во Македонија
Местоположба 41°13′33″N 22°42′05″E / 41.22583° СГШ; 22.70139° ИГД / 41.22583; 22.70139Координати: 41°13′33″N 22°42′05″E / 41.22583° СГШ; 22.70139° ИГД / 41.22583; 22.70139
Основни податоци
Место Нов Дојран
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во дојранското село Нов Дојран. Претставува населба и некропола од римското, доцноантичкото и старохристијанското време.

На целиот простор од современата населба, особено на патот за Стар Дојран (Р1105) се утврдени остатоци од темели на градби, базилика, архитектонска пластика, гробови со конструкција од тегули „на две води“ и многубројни археолошки предмети (керамика, монети, накит) и скулптурална пластика. Се претпоставува дека се работи за остатоци од античката населба Тауријана.[1]

Најдените предмети се чуваат во Музејот во Гевгелија и во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 111. ISBN 9989-649-28-6.