Лагер (Николиќ)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°16′21″N 22°43′53″E / 41.27250° СГШ; 22.73139° ИГД / 41.27250; 22.73139Координати: 41°16′21″N 22°43′53″E / 41.27250° СГШ; 22.73139° ИГД / 41.27250; 22.73139
Основни податоци
Место Николиќ
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лагер - Стари Лозиштаархеолошко наоѓалиште во дојранското село Николиќ. Претставува населба од хеленистичко и доцноантичко време.

На повеќе тераси над северната периферија на селото, на површина од 200 × 100 м се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови. Во нивите на К. Трајков и во околните ниви има грамади од градежен камен, фрагменти од тегули и имбрекси, како и од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 110. ISBN 9989-649-28-6.