Мешино Брдо (Сретеново)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°10′02″N 22°44′37″E / 41.16722° СГШ; 22.74361° ИГД / 41.16722; 22.74361Координати: 41°10′02″N 22°44′37″E / 41.16722° СГШ; 22.74361° ИГД / 41.16722; 22.74361
Основни податоци
Место Сретеново
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мешино Брдо или Мишино[1]археолошко наоѓалиште во дојранското село Сретеново. Претставува населба од доцноантичко време.

Наоѓалиштето е сместено близу истоимениот рид, недалеку од границата со дојранскиот дел на Општина Кукуш во денешна Грција. На 1 км пред кампот Мрдаја, десно од патот се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мишино — GeoNames
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 114. ISBN 9989-649-28-6. Напомена: Во книгата погрешно е наведено дека наоѓалиштето му припаѓа на Стар Дојран.