Сретеново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сретеново
Сретеново is located in Македонија
Сретеново
Местоположба на Сретеново во Македонија
Сретеново на интерактивна карта

Координати 41°10′50″N 22°43′32″E / 41.18056° СГШ; 22.72556° ИГД / 41.18056; 22.72556Координати: 41°10′50″N 22°43′32″E / 41.18056° СГШ; 22.72556° ИГД / 41.18056; 22.72556
Општина Дојран
Население 344 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 06027
Надм. вис. 299 м
Сретеново на општинската карта
Сретеново во Општина Дојран.svg

Атарот на Сретеново во рамките на општината
Commons-logo.svg Сретеново на Ризницата

Сретеново — село во Општина Дојран, во близина на брегот на Дојранското Езеро.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на југозападниот дел на Дојранското Езеро, кое е речиси споено со административниот центар на општината, Стар Дојран. На 1,5 километар се наоѓа македонско-грчката граница.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е основано од 29 српски семејства, кои биле колонизирани по завршувањето на Првата светска војна.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948157—    
1953106−32.5%
1961151+42.5%
1971136−9.9%
1981235+72.8%
ГодинаНас.±%
1991246+4.7%
1994268+8.9%
2002315+17.5%
2021344+9.2%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 315 жители, од кои 205 Македонци, 11 Турци, 36 Роми, 1 Влав, 29 Срби и 2 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 344 жители, од кои 246 Македонци, 10 Албанци, 8 Турци, 19 Роми, 43 Срби, 13 останати и 5 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 157 106 151 136 235 246 268 315 344
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 385 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Стар Дојран.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 603 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Ова се археолошките наоѓалишта во атарот на селото, кои во литературата погрешно се сместуваат во Стар Дојран[10]

 • Мешино Брдо — населба од доцноантичко време (всушност во Сретеново);
 • Мрдаја — наколна населба од доцнобронзено и рано железно време;[11]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 6 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 6 ноември 2019.
 10. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 11. http://vecer.mk/kultura/novi-naodi-na-lokalitetot-mrdaja Архивирано на 5 март 2016 г. Откриени амфоровидни садови на локалитетот Мрдаја'

Надворешни врски[уреди | уреди извор]