Куртамзали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куртамзали
Куртамзали is located in Македонија
Куртамзали
Местоположба на Куртамзали во Македонија
Куртамзали на интерактивна карта

Координати 41°17′44″N 22°41′39″E / 41.29556° СГШ; 22.69417° ИГД / 41.29556; 22.69417Координати: 41°17′44″N 22°41′39″E / 41.29556° СГШ; 22.69417° ИГД / 41.29556; 22.69417
Општина Дојран
Население 121 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 06012
Надм. вис. 890 м
Куртамзали на општинската карта
Куртамзали во Општина Дојран.svg

Атарот на Куртамзали во рамките на општината
Commons-logo.svg Куртамзали на Ризницата

Куртамзали — село во Општина Дојран.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Куртамзали имало 180 жители, сите Турци.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 121 жител. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 119
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 2

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 180[1] 215 259 174 126 202 223 187 121

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 381 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место се опфатени и селата Дурутли, Органџали и Севендекли.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 120 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 163.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]