Ѓопчели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓопчели
Ѓопчели is located in Македонија
Ѓопчели
Местоположба на Ѓопчели во Македонија
Ѓопчели на интерактивна карта

Координати 41°15′23″N 22°39′56″E / 41.25639° СГШ; 22.66556° ИГД / 41.25639; 22.66556Координати: 41°15′23″N 22°39′56″E / 41.25639° СГШ; 22.66556° ИГД / 41.25639; 22.66556
Општина Дојран
Население 155 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 06009
Надм. вис. 456 м
Ѓопчели на општинската карта
Ѓопчели во Општина Дојран.svg

Атарот на Ѓопчели во рамките на општината
Commons-logo.svg Ѓопчели на Ризницата

Ѓопчели — село во Општина Дојран, во непосредна блина на Дојранското Езеро.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

селото ѓопчели се наоѓа на југоситочната страна на Македонија

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Дојранската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Ѓопчели живееле 500 жители, сите Турци.[1]

Според пописот од 2002 година, селото Бонче има 155 жители, од кои Турчин, 1 Бошњак и 3 останати.[2]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 500[1] 136 171 87 34 178 254 257 155

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 380 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 86 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 162. ISBN 954430424X.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]