Џумабос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џумабос
Џумабос во рамките на Македонија
Џумабос
Местоположба на Џумабос во Македонија
Џумабос на карта

Карта

Координати 41°17′43″N 22°40′54″E / 41.29528° СГШ; 22.68167° ИГД / 41.29528; 22.68167Координати: 41°17′43″N 22°40′54″E / 41.29528° СГШ; 22.68167° ИГД / 41.29528; 22.68167
Регион  Југоисточен
Општина  Дојран
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2461
Повик. бр. 034
Шифра на КО 06033
Надм. вис. 320 м
Џумабос на општинската карта

Атарот на Џумабос во рамките на општината
Џумабос на Ризницата

Џумабос — село во Општина Дојран, југоисточна Македонија. Денес нема жители.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на северната падина на планината Боска, северно од општинското седиште Стар Дојран, во најсеверниот дел на општината. многу блиску до соседното село Дурутли, на само 350 м североисточно по воздушна линија, преку долот на месниот поток.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Џумабос било чисто турско село. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Джумаја Обаси е село со 14 домаќинства сочинети од 26 муслимани.[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г. Џума Оваси имала население од 65 жители, сите Турци.[4]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194866—    
195387+31.8%
196141−52.9%
19718−80.5%
19810−100.0%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Турци.[5]

Во периодот по Втората светска војна, населението на Џумабос доживеало пораст, но во 1950-тите поччнало да се намалува и до 1961 г. тоа се преполовило. Во текот на таа деценија е забележан многу голем пад на бројноста на жителите, при што во 1971 г. се заведени само 8 жители, а во текот на истата деценија селото сосема се испразнило. Според пописот од 2002 година, Џумабос немало ниеден жител. Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 65 66 87 41 8 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 јануари 2021.
  3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 194-195
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 163. ISBN 954430424X.
  5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]