Севендекли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Севендекли
Севендекли во рамките на Македонија
Севендекли
Местоположба на Севендекли во Македонија
Севендекли на интерактивна карта

Координати 41°17′8″N 22°40′48″E / 41.28556° СГШ; 22.68000° ИГД / 41.28556; 22.68000Координати: 41°17′8″N 22°40′48″E / 41.28556° СГШ; 22.68000° ИГД / 41.28556; 22.68000
Регион Југоисточен
Општина Дојран
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 06023
Надм. вис. 899 м
Севендекли на општинската карта
Севендекли во Општина Дојран.svg

Атарот на Севендекли во рамките на општината
Commons-logo.svg Севендекли на Ризницата

Севендекли — село во Општина Дојран.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948349—    
1953390+11.7%
1961101−74.1%
197170−30.7%
198145−35.7%
ГодинаНас.±%
199143−4.4%
199420−53.5%
20023−85.0%
20210−100.0%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 3 жители, сите Роми.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 465 349 390 101 70 45 43 20 3 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 381 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште во Куртамзали. Во избирачкото место се опфатени населените места: Севендекли, Куртамзали, Дурутли, и Органџали.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 120 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 8 јануари 2020.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 8 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]