Црничани (Дојранско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црничани
Црничани is located in Македонија
Црничани
Местоположба на Црничани во Македонија
Црничани на интерактивна карта

Координати 41°14′8″N 22°39′14″E / 41.23556° СГШ; 22.65389° ИГД / 41.23556; 22.65389Координати: 41°14′8″N 22°39′14″E / 41.23556° СГШ; 22.65389° ИГД / 41.23556; 22.65389
Општина Дојран
Област Бојмија
Население 221 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 06031
Црничани на општинската карта
Црничани во Општина Дојран.svg

Атарот на Црничани во рамките на општината
Commons-logo.svg Црничани на Ризницата

Црничани — село во Општина Дојран, во непосредна близина на Дојранското Езеро.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во областа Бојмија, северозападно од Дојран.

Историја[уреди | уреди извор]

Црничани во 1931 г.

Атарот на селото е населен уште од младото камено време, за што сведочи наоѓалиштето Атици во неговиот северозападен крај.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото имало мешано население. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели декаво 1873 г. Чарниче било село со 23 домаќинства, од кои 17 Македонци и 55 муслимани.[1][2] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Црничани (Црничени) живееле 190 жители, од кои 100 Турци и 90 Роми.[3]

Денес селото има мешано македонско и српско население поради колонизацијата на Вардарска Македонија во првите децении на XX век. Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 221 жител. Следува табела на националната структура на населението[4]

Националност Вкупно
Македонци 93
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 126
Бошњаци 0
останати 2

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 379 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 172 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Црничани во 1931 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995. стр. 192-193.
  3. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 163. ISBN 954430424X.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]