Податотека:Flag of the Czech Republic.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 900 × 600 пиксели, големина: 275 бајти)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
Čeština: Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Esperanto: Flago de Ĉeĥio
Gaeilge: Bratach an tSeic
Latina: Vexillium Rei publicae Bohemicae
Latviešu: Čehijas Republikas karogs
Македонски: Знамето на Чешка
Malti: Bandiera tar-Repubblika Ċeka
Nederlands: Vlag van Tsjechië
Polski: Flaga Czech
Romani čhib: Ćexiko stago
Srpskohrvatski / српскохрватски: Zastava Češke Republike
Slovenščina: Državna zastava Češke.
Датум
Извор
 • -xfi-'s file
 • -xfi-'s code
 • Zirland's codes of colors
Автор
 • special commission

(of code): SVG version by cs:-xfi-.

 • Colors according to Appendix No. 3 of czech legal Act 3/1993. cs:Zirland.
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)

Public Domain

Други верзии

Изведени дела од оваа податотека:

Употребени бои
Flag of the Czech Republic.svg
     bílá rendered as RGB 255 255 255
     modrý rendered as RGB 017 069 126
     červený rendered as RGB 215 020 026
Flag colors
argentazuregules
SVG разработка
Notepad icon wide.svg
Оваа векторска слика е изработена со a уредник на текст. Нејзиниот изворен код може да содржи дополнителни информации или виша семантика на темата.
Како се става рамка околу слика
:
Flag of the Czech Republic.svg
[[File:Flag of the Czech Republic.svg|border|96px]]

Лиценцирање

Public domain
Според Законот за авторското право на Чешка, оваа слика е во јавна сопственост.

(Закон бр. 121/2000, Член 3, Поглавие a)

„Согласно овој Закон, авторски права не важат за

 • службени дела, како правни регулативи, одлуки, јавни повелби, јавно достапни записници и збирки од негова евиденција, како и
 • службен нацрт на службено дело и друга подготвителна службена документација, заклучно со нивните службени преводи,
 • изданија на Пратеничката комора и Сенатот,
 • општински летописи,
 • државни симболи и симболи на подрачни самоуправни единици,
 • и други такви дела за кои постои јавен интерес да бидат изземени од авторски права.“
Затоа се смета дека оваа слика е предадена во јавна сопственост. Меѓутоа во некои случаи нејзината употреба може да ја ограничуваат други закони.

català | čeština | Deutsch | English | español | suomi | français | македонски | Plattdüütsch | Türkçe | +/−

Flag of the Czech Republic.svg
Public domain Ова дело е предадено во јавна сопственост од неговиот автор, Phroziac. Ова важи за целиот свет.
Во извесни земји ова не е правно изводливо. Во тој случај:
Phroziac му дозволува секому да го користи делово за било каква цел, без било какви услови, освен ако такви услови не ги налага законот.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).
Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна22:43, 20 септември 2011Минијатура на верзијата од 22:43, 20 септември 2011900 × 600 (275 бајти)Alkaricode cleanup
07:58, 25 ноември 2008Минијатура на верзијата од 07:58, 25 ноември 2008900 × 600 (581 бајти)FibonacciUsed rectangles for red and white strips.
22:47, 22 јуни 2008Минијатура на верзијата од 22:47, 22 јуни 2008900 × 600 (591 бајти)ShybirdReverted to version as of 23:59, 20 August 2006
14:33, 27 август 2006Минијатура на верзијата од 14:33, 27 август 2006900 × 600 (591 бајти)MaddenAuf eine alte Version zurückgesetzt
01:59, 21 август 2006Минијатура на верзијата од 01:59, 21 август 2006900 × 600 (591 бајти)-xfi-code to avoid white and red stripe after scaling; parsing;
21:12, 20 август 2006Минијатура на верзијата од 21:12, 20 август 2006900 × 600 (590 бајти)Maddencode to avoid white stripes after scaling
16:27, 14 мај 2006Минијатура на верзијата од 16:27, 14 мај 2006900 × 600 (554 бајти)-xfi-repaired
16:23, 14 мај 2006Минијатура на верзијата од 16:23, 14 мај 2006900 × 600 (554 бајти)-xfi-encoding, comment about licensing, viewBox
21:36, 20 март 2006Минијатура на верзијата од 21:36, 20 март 2006900 × 600 (420 бајти)-xfi-compressed +<desc>Flag of the Czech Republic</desc>
00:30, 8 февруари 2006Минијатура на верзијата од 00:30, 8 февруари 2006900 × 600 (423 бајти)-xfi-same colors, less bytes
(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Метаподатоци