Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 200м градно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри градно за жени
на Летните олимписки игри 2012
Дати1 август 2012 (преелиминации)
2 август 2012 (финале)
Натпреварувачи35 од 27 нации
Победничко време2:19.59 СР
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Јапонија
Сребрен медал   Русија
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри градно за жени на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 2 август во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Преелиминациите беа одржани на 1 август.[1]

Златниот медал го освоила Ребека Сони од САД поставувајќи светски рекорд од 2 минути и 19.59 секунди.[2] Второто место го освоила Сатоми Сузуки од Јапонија, а третото место русинката Јулија Јефтимова.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд  Анамеј Пирс (CAN) 2:20.12 Рим, Италија 30 јули 2009
Олимписки рекорд  Ребека Сони (USA) 2:20.22 Пекинг, Кина 15 август 2008 [3]

Следниве рекорди беа поставени за време на трката:

Датум Рунда Име Националност Време Рекорд
1 август Полуфинале Ребека Сони САД 2:20.00 СР
2 август Финале Ребека Сони САД 2:19.59 СР

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[4]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 5 8 Ребека Сони САД 2:21.40 Q
2 5 6 Рике Педерсен Данска 2:22.69 Q, НР
3 3 4 Сатоми Сузуки Јапонија 2:23.22 Q
4 5 5 Мика Ловренс САД 2:24.50 Q
5 5 3 Анастасија Чаун Русија 2:25.39 Q
6 4 1 Јолин Хостман Шведска 2:25.44 Q
7 3 3 Ји Липинг Кина 2:25.76 Q
7 3 1 Бек Су-Јон Јужна Кореја 2:25.76 Q
9 3 2 Сузан ван Биљон ЈАР 2:25.94 Q
10 3 6 Сели Фостер Австралија 2:26.04 Q
11 3 7 Сара Ел Бекри Мароко 2:26.05 Q
12 4 5 Канако Ватанабе Јапонија 2:26.38 Q
13 4 6 Марта МекКејб Канада 2:26.39 Q
14 4 4 Јулија Јефтимова Русија 2:26.83 Q
14 4 7 Јеонг Да-Рае Јужна Кореја 2:26.83 Q
16 5 1 Теса Валас Австралија 2:26.94 Q
17 2 5 Гана Џеркал Украина 2:27.09
18 4 8 Стејси Тад Велика Британија 2:27.18
19 5 7 Фани Леклуз Белгија 2:27.30
20 5 2 Марина Гарсија Урзаинкуе Шпанија 2:27.57
21 3 5 Тера ван Беилен Канада 2:27.70
22 5 8 Кјара Богиато Италија 2:27.74
23 3 8 Сара Норденстам Норвешка 2:27.90
24 4 3 Сун Је Кина 2:27.94
25 4 2 Наџа Хигл Србија 2:28.38
26 2 6 Мартина Моравцикова Чешка 2:28.54
27 1 5 Алиа Аткинсон Јамајка 2:28.77
28 2 4 Храфхилдур Лутерсдотир Исланд 2:29.60
29 1 4 Ана Штанкович Унгарија 2:29.67
30 2 7 Дилара Буса Ѓунајдин Турција 2:30.64
31 2 1 Сара Лајнеф Тунис 2:31.15
32 2 2 Џена Лауканен Финска 2:31.23
33 2 3 Тања Шмид Словенија 2:32.19
34 1 3 Дарија Таланова Киргистан 2:38.01

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Рике Педерсен Данска 2:22.23 Q, НР
2 1 Јулија Јефтимова Русија 2:23.02 Q
3 5 Мика Ловренс САД 2:23.39 Q
4 2 Сели Фостер Австралија 2:24.46 Q
5 6 Бек Су-Јон Јужна Кореја 2:24.67
6 3 Јолин Хостман Шведска 2:24.77
7 7 Канако Ватанабе Јапонија 2:27.32
8 8 Теса Валас Австралија 2:27.38

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Ребека Сони САД 2:20.00 Q, СР
2 5 Сатоми Сузуки Јапонија 2:22.40 Q
3 2 Сузан Ван Биљон ЈАР 2:23.21 Q, АФ
4 1 Марта МекКејб Канада 2:24.09 Q
5 7 Сара Ел Бекри Мароко 2:25.86
6 3 Анастасија Чаун Русија 2:26.08
7 6 Липинг Ји Кина 2:27.26
8 8 Јеонг Да-Рае Јужна Кореја 2:28.74

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
Gold medal icon.svg 4 Ребека Сони САД 2:19.59 СР
Silver medal icon.svg 3 Сатоми Сузуки Јапонија 2:20.72 =АЗ
Bronze medal icon.svg 6 Јулија Јефтимова Русија 2:20.92 ЕР
4 5 Рике Педерсен Данска 2:21.65 НР
5 1 Марта МекКејб Канада 2:23.16
6 7 Мика Ловренс САД 2:23.27
7 2 Сузан ван Биљон ЈАР 2:23.72
8 8 Сели Фостер Австралија 2:26.00

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. Пливање: Светски рекорд за Ребека Сони
  3. Christopher Clarey (2008-08-15). „At last turn, U.S. swimmer finally edges her rival“. The New York Times. Посетено на 2008-09-07.
  4. „Women's 200m Breaststroke – Heats“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-09. Посетено на 27 јули 2012.