Прејди на содржината

Персида Караѓорѓевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Персида Ненадовиќ
Портрет изработен од Урош Кнежевиќ, 1855
Кнегиња
На позиција14 септември 1842 – 24 октомври 1858
Роден(а)15 февруари 1813(1813-02-15)
Бранковина, Србија
Починал(а)29 март 1873(1873-03-29) (возр. 60)
Виена, Австроунгарија
Почивалиште
Црква Св. Ѓорѓи, Опленац
СопружникАлександар Караѓорѓевиќ (в. 1830)
Деца
 • Полексија
 • Клеопатра
 • Алексиј
 • Светозар
 • Петар
 • Јелена
 • Андреј
 • Јелисавета
 • Ѓорѓе
 • Арсен
ТаткоЈеврем Ненадовиќ
МајкаЈованка Миловановиќ
ВероисповедПравославие

Персида Караѓорѓевиќ (Бранковина, 15 февруари 1813 - Виена, 17 март 29 март 1873) — била сопруга на владејачкиот кнез на Србија, Александар Караѓорѓевиќ.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Принцот Александар и принцезата Персида

Потекнувала од угледно семејство Ненадовиќ од Бранковина кај Ваљево. Таа е внука на првиот српски министер за полиција и војвода Јаков Ненадовиќ и ќерка на Јеврем Ненадовиќ и Јованка. Таткото на Јованка бил војводата Младен Миловановиќ. Со претприемничка и темпераментна личност по природа, принцезата Персида била главен советник на нејзиниот сопруг.

Со принцот Александар имала десет деца: ќерките Полексија, Клеопатра, Јелена и Елизабета и синовите Алексиј, Светозар, Андреј (сите тројца починале како деца), Петра, Ѓорѓе и Арсен.[2]

Таа е единствената жена што го носител на турскиот орден на Падишах.[3]

Семејството[уреди | уреди извор]

Сопружник[уреди | уреди извор]

Име сликањето Дата на раѓање датум на смрт
принц Александар
11 октомври 1806 година 3 мај 1885 година

Деца[уреди | уреди извор]

Име сликањето Дата на раѓање датум на смрт брачен другар
Принцеза Полексија 1 февруари 1833 година 5 декември 1914 година Константин Николајевиќ ; Александар Пречерн
Принцеза Клеопатра 26 ноември 1835 година 13 јули 1855 година Милан Петронијевиќ
Принц Алексеј 23 март 1836 година 21 април 1841 година умрел во детството
принц Светозар 1841 година 17 март 1847 година умрел во детството
Кралот Петар I
29 јуни 1844 година 16 август 1921 година Принцезата Зорка
Принцеза Елена 18 октомври 1846 година 26 јули 1867 година Ѓорѓе Симиќ
Принцот Андреј 15 септември 1848 година 12 јули 1864 година починал во младоста
Елизабета Караѓорѓевиќ 27 февруари 1850 година 1 јуни 1850 година умрел во детството
принц Ѓорѓе 11 октомври 1856 година 5 јануари 1889 година Тој не се ожени
Принц Арсен
16 април 1859 година 19 октомври 1938 година Грофицата Аурора Павловна Демидова

Политички и културни активности[уреди | уреди извор]

Нејзиното влијание се чувствувало во Србија во тоа време и во политиката и во културата. Со своите добронамерни интервенции и проширувањето на семејството Ненадовиќ, таа придонела за падот на принцот во 1858 година.[4]

Со неа е поврзано и основањето на првиот српски театар во 1847 година. Султанот Абдул Маџид ѝ доделил Голем орден од 1864 година за нејзината добротворна работа, хуманост и културни активности. За тогашниот живот на главниот град значајни биле честите уметнички настани што таа ги организирала.[1]

Добротворни работи[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Илија во Врело

На нејзина иницијатива е изградена црквата Свети Илија во Сокобања. Таа подарила скапоцен крст на црквата Вознесение Господово во Мионица.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. 1,0 1,1 Николић, Дејан (2009). Српске краљице и царице. Деспотовац: Народна библиотека Ресавска школа. стр. 233–237. ISBN 978-86-82379-31-7. 167420172[мртва врска]
 2. Радомир Ј. Поповић: Принцеза Клеопатра Карађорђевић-Петронијевић, Даница за 2012. годину, Вукова задужбина, Београд. pp. 352.
 3. Acović, Dragomir (2012). Slava i čast: Odlikovanja među Srbima, Srbi među odlikovanjima. Belgrade: Službeni Glasnik. стр. 343.CS1-одржување: ref=harv (link)
 4. Карађорђевићи: од вожда до круне. 2018. ISBN 978-86-81046-45-6. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 5. Лош, Татјана. „Персида Карађорђевић: мудра кнегиња, велика ктиторка“. Центар за истраживање православнога монархизма. Архивирано од изворникот на 2016-12-20. Посетено на 16. 12. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]