Елизабета Караѓорѓевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јелисавета Караѓорѓевиќ
Принцеза Јелисавета од Југославија

Knjeginja Jelisaveta Karadjodjevic.jpg
Сопружник Хауард Оксенберг
(1960 - 1966)
Нил Роксбург Балфор
(1969 - 1978)
Мануел Улјоа Елијас
(1987 - 1992)
Деца
Катарина Оксенберг
Кристина Оксенберг
Николас Роксбург Балфор
Татко Павле Караѓорѓевиќ
Мајка Олга Караѓорѓевиќ

Јелисавета Караѓорѓевиќ (7 април 1936 во Белград) е единствената ќерка на југословенскиот кнез Павле Караѓорѓевиќ и Олга Караѓорѓевиќ.

На 19 јануари 1961 година, кнегињата се омажила за Хауард Оксенберг, со кој имала две ќерки: Катарина Оксенберг и Кристина Оксенберг. Од својот прв сопруг се развела во 1969 година, а истата година се омажила за Нил Роксбург Балфор, од кој брак се родил Николас Роксбург Балфор. Во 1987 година се омажила за Мануел Улјоа Елијас, поранешен премиер на Перу.

Таа се школувала во Јужна Африка, Велика Британија, Швајцарија. Таа е државјанин на САД и Србија. Во 2004 година се кандидирала за претседател на Србија. Денеска, живее во Белград.