Полексија Караѓорѓевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Полексија Караѓорѓевиќ (Влашка, 26 февруари 1833 - 5 декември 1914) — ќерка на кнезот Александар Караѓорѓевиќ и кнегињата Персида.

Биографија[уреди | уреди извор]

Стариот двор поранешна куќа на Стојан Симиќ (десно)

Родена е во Влашка од татко Александар Караѓорѓевиќ (1806-1885) и мајка Персида, родена Ненадовиќ. Семејството Караѓорѓевиќ постои од 1817 година до 1831 година живеела во Хотин, а потоа во Влашка до 1839 година. Тие дошле во Србија во октомври 1839 година и Александар во април 1840 година стапил во воена служба како помошник на принцот Михаило Обреновиќ.

Александар бил избран за принц на Србија во 1842 година, а по две години се преселил во дворот, во куќата купена од Стојан Симиќ. Полексија пораснала со две години помладата сестра Клеопатра (1835-1855). Приватно образование стекнала во младоста.[1]

Полексија се омажила во 1849 година за Константин Николајевиќ. Во 1852 година, младиот пар отпатувал во Цариград. Откако нејзиниот татко паднал од власта, таа останала со сопругот во Белград до 1862 година, а потоа патувала низ Европа.

Во овој брак се родени шест деца[2], од кои се паметат пет:

Име слика Дата на раѓање датум на смрт брачен другар
Никола Николајевиќ 1873 година
Александар Николајевиќ 1856 година 1903 година
Ѓорѓе Николајевиќ 1859 година 1882 година
Персида Николајевиќ 1860 година 1945 година Бортолото
Катарина Николајевиќ

По смртта на нејзиниот прв сопруг во 1877 година, се омажила за Александар Прешер.[3]

Принцезата Полексија Караѓорѓевиќ починала на 5 декември 1914 година.

Семејство[уреди | уреди извор]

Брачен другар[уреди | уреди извор]

Име слика Датум на раѓање датум на смрт
Константин Николајевиќ 1821 година 1877 година

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Радомир Ј. Поповић: Принцеза Клеопатра Карађорђевић-Петронијевић, Даница за 2012. годину, Вукова задужбина, Београд (2011).
  2. https://www.myheritage.com/names/poleksija_kara%C4%91or%C4%91evi%C4%87
  3. https://astrozenit.com/kraljevske-dinastije/karaorevii/koliko-zaista-znamo-o-kraljevskoj-kui-karaorevi/

Литература[уреди | уреди извор]

  • Радомир Ј. Поповиќ: принцезата Клеопатра Караѓорѓевиќ-Петронијевиќ, Даница за 2012 година, Вуковиот завод, Белград (2011). стр. 352-363.