Урош Кнежевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Урош Кнежевиќ
Потрет на Кнежевиќ од Јован Поповиќ, 1845.
Роден(а)2 јануари 1811(1811-01-02)
Сремски Карловци, Австриска империја
Починал(а)21 октомври 1876(1876-10-21) (возр. 65)
Белград, Кнежевство Србија
Националностсрбин
ДвижењеRomanticism

Урош Кнежевиќ (српскохрватски: Урош Кнежевић; 2 јануари 1811 - 21 октомври 1876) — српски сликар. Кнежевиќ е најпознат како портретист, има произведено повеќе од 200 портрети, главно од познати луѓе од неговото време.[1]

Живот[уреди | уреди извор]

Роден е во Сремски Карловци од татко Теодор и мајка Јулијана. И покрај тоа што поголемиот дел од животот го поминал во Србија, има многу малку информации за неговиот живот.

За неговите први години на образование, самиот уметник напишал дека уживал да цртал уште како дете и дека се чувствувал посветен на цртањето. Прво учел цртање во гимназијата Карловци. Тој се префрлил од Војводина во Србија во 1834 година, кадешто активно се занимава со сликарство до 1844 година. Неговата работа беше од суштинско значење за воведување уметност во Србија и едукација на локалното население за уметничка благодарност. За време на неговото време во Србија, тој се издржувал насликајќи портрети на локалното благородништво и истакнати граѓани. Сепак, локалното население сè уште не било добро посакувано од оваа уметност, а давачките за портрети често не се плаќаа. Ова му отежнувало на Кнежевиќ да заработи доволно за да се издржува, а камоли да заштеди доволно за своето образование во Виена. Дури и кралското семејство одбило да плати за многу портрети, грбови и други симболи што Кнежевиќ ги направи за нив.

Конечно, тој нашол добро платена работа во сликањето wallsидови и икони за белградските цркви. Ова му овозможило да заштеди доволно за да студира во Виена.[2] За неговиот престој во Виена тој пишува дека тоа било многу среќно време од неговиот живот и дека бил најсреќен кога неговото дело било препознаено со изложување на Виенската ликовна изложба од 1846 година. Сепак, Виенската кралска уметничка академија нема ниту евиденција за неговото име меѓу студентите. Некои извори наведуваат дека Кнежевиќ, освен военото, граѓанското и политичкото раководство, ги сликал и портретите на Вук Караџиќ и на неговото семејство.[2][3]

Според портретите направени од Кнежевиќ, може да се заклучи дека српските водачи имаат тенденција кон модернизација; оттука и нивните портрети со неверојатно луксузна облека; златно плетенка и богато везена.

Во 1871 година, Кнежевиќ се разболел и започнал помалку да работи.[4]

Тој се смета за еден од најистакнатите српски портретисти на деветнаесеттиот век.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „УРОШ КНЕЖЕВИЋ ВОЈВОДА СТЕФАН П. КНИЋАНИН, 1849. УЉЕ НА ПЛАТНУ, 108,5 Х 151 CM“. galerijamaticesrpske.rs. Посетено на 2020-04-13.
  2. 2,0 2,1 „Arte - Uroš Knežević - Biografija“. www.arte.rs. Посетено на 2020-04-13.
  3. Jeremić, Boško (1990). „Portreti Nenadovića (Slikarski radovi Uroša Kneževića)“. Наводот journal бара |journal= (help)
  4. „УРОШ КНЕЖЕВИЋ ВОЈВОДА СТЕФАН П. КНИЋАНИН, 1849. УЉЕ НА ПЛАТНУ, 108,5 Х 151 CM“. galerijamaticesrpske.rs. Посетено на 2020-04-13.
  5. Београду, Етнографски музеј у; Влаховић, Митар С.; Pap, Károly Szathmári; Радовић, Босиљка (1958*). Народне ношње XIX века у Београду (српски). Издање Етнографског Музеја. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)