Космос-2262

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2262
Датум на лансирање 7 септември 1993
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,8 °
Орбитален период 89,6 минути
Апоапсида 304 км
Периапсида 207 км
Меѓународна ознака 1993-057A

Космос-2262 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 7 септември 1993 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 304 км, а најмалото на 207.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]