Прејди на содржината

Космос-2203

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2203
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 24 јули 1992
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 89,7 минути
Апоапсида 353 км
Периапсида 173 км
Меѓународна ознака 1992-045A

Космос-2203 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 24 јули 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6600 килограми. Космос-2203 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 353 км, а најмалото на 173.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]