Космос-2267

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2267
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 5 ноември 1993
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 70,3 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 287 км
Периапсида 242 км
Меѓународна ознака 1993-071A

Космос-2267 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 5 ноември 1993 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6600 килограми. Космос-2267 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 287 км, а најмалото на 242.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]