Прејди на содржината

Космос-2285

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2285
Датум на лансирање 2 август 1994
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 104,9 минути
Апоапсида 1012 км
Периапсида 974 км
Меѓународна ознака 1994-045A

Космос-2285 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 2 август 1994 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1012 км, а најмалото на 974.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]