Космос-2226

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2226
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 22 декември 1992
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 73,6 °
Орбитален период 116,0 минути
Апоапсида 1525 км
Периапсида 1478 км
Меѓународна ознака 1992-092A

Космос-2226 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 22 декември 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1500 килограми. Космос-2226 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 116,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1525 км, а најмалото на 1478.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]