Прејди на содржината

Космос-2215

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2215
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 20 октомври 1992
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,6 °
Орбитален период 114,2 минути
Апоапсида 1427 км
Периапсида 1412 км
Меѓународна ознака 1992-068E

Космос-2215 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 20 октомври 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 220 килограми. Космос-2215 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1427 км, а најмалото на 1412.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]