Космос-2208

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2208
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 12 август 1992
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 100,8 минути
Апоапсида 807 км
Периапсида 787 км
Меѓународна ознака 1992-053A

Космос-2208 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 12 август 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 900 килограми. Космос-2208 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 807 км, а најмалото на 787.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]