Космос-2209

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2209
Датум на лансирање 10 септември 1992
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 1.2 °
Орбитален период 1436.06 минути
Апоапсида 5805 км
Периапсида 5767 км
Меѓународна ознака 1992-059A

Космос-2209 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 10 септември 1992. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.06 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 5805 km, а најмалото на 5767 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]