Космос-2291

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2291
Датум на лансирање 21 септември 1994
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 1.4 °
Орбитален период 1436.06 минути
Апоапсида 5810 км
Периапсида 5762 км
Меѓународна ознака 1994-060A

Космос-2291 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 21 септември 1994 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.06 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5810 км, а најмалото на 5762.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]