Космос-2219

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-2219
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 17 ноември 1992
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 71,0 °
Орбитален период 101,9 минути
Апоапсида 855 км
Периапсида 848 км
Меѓународна ознака 1992-076A

Космос-2219 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 17 ноември 1992. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6600 килограми. Космос-2219 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 101,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 71,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 855 km, а најмалото на 848 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]