Космос-2284

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2284
Датум на лансирање 29 јули 1994
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 70,3 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 273 км
Периапсида 211 км
Меѓународна ознака 1994-044A

Космос-2284 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 29 јули 1994 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 273 км, а најмалото на 211.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]