Космос-2207

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2207
Тип на мисија воен сателит за фотографска картографија
Датум на лансирање 30 јули 1992
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,3 °
Орбитален период 89,9 минути
Апоапсида 316 км
Периапсида 232 км
Меѓународна ознака 1992-048A

Космос-2207 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 30 јули 1992. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-2207 бил воен сателит за фотографска картографија.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,3 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 316 km, а најмалото на 232 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]