Прејди на содржината

Космос-2243

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2243
Датум на лансирање 27 април 1993
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1993
Орбитален наклон 70,3 °
Орбитален период 88,7 минути
Апоапсида 238 км
Периапсида 190 км
Меѓународна ознака 1993-028A

Космос-2243 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 27 април 1993 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 238 км, а најмалото на 190.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]