Космос-2260

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2260
Датум на лансирање 22 јули 1993
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,2 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 296 км
Периапсида 240 км
Меѓународна ознака 1993-047A

Космос-2260 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 22 јули 1993 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 296 км, а најмалото на 240.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]