Прејди на содржината

Космос-2265

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2265
Датум на лансирање 26 октомври 1993
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2003
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 103,6 минути
Апоапсида 1568 км
Периапсида 291 км
Меѓународна ознака 1993-067A

Космос-2265 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 26 октомври 1993 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 103,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1568 км, а најмалото на 291.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]