Космос-2258

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-2258
Тип на мисија воен извидувачки сателит за следење на флоти
Датум на лансирање 7 јули 1993
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1995
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 92,7 минути
Апоапсида 417 км
Периапсида 403 км
Меѓународна ознака 1993-044A

Космос-2258 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 7 јули 1993. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3150 килограми. Космос-2258 бил воен извидувачки сателит за следење на флоти.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 417 km, а најмалото на 403 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]