Прејди на содржината

Космос-2281

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2281
Датум на лансирање 7 јуни 1994
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 89,7 минути
Апоапсида 293 км
Периапсида 236 км
Меѓународна ознака 1994-032A

Космос-2281 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 7 јуни 1994 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 293 км, а најмалото на 236.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]