Космос-2224

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2224
Датум на лансирање 17 декември 1992
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 2.2 °
Орбитален период 1448.08 минути
Апоапсида 6070 км
Периапсида 5972 км
Меѓународна ознака 1992-088A

Космос-2224 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 17 декември 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1448.08 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 2.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 6070 км, а најмалото на 5972.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]