Космос-2225

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2225
Датум на лансирање 22 декември 1992
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,5 минути
Апоапсида 294 км
Периапсида 209 км
Меѓународна ознака 1992-091A

Космос-2225 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 22 декември 1992. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 294 km, а најмалото на 209 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]