Космос-2264

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2264
Тип на мисија воен извидувачки сателит за следење на флоти
Датум на лансирање 17 септември 1993
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1995
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 92,7 минути
Апоапсида 418 км
Периапсида 403 км
Меѓународна ознака 1993-060A

Космос-2264 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 17 септември 1993 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3150 килограми. Космос-2264 бил воен извидувачки сателит за следење на флоти.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 418 км, а најмалото на 403.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]