Космос-2298

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2298
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 20 декември 1994
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 100,8 минути
Апоапсида 809 км
Периапсида 785 км
Меѓународна ознака 1994-083A

Космос-2298 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 20 декември 1994 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 900 килограми. Космос-2298 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 809 км, а најмалото на 785.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]