Корисник:Даниел/Главна страница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Bullet red.pngДобредојдовте Bullet red.pngGuia Bullet red.pngЧПП Bullet red.pngЗаедница Bullet red.pngНачела и насоки Bullet red.pngDoações Bullet red.pngContatos

слободната енциклопедија која секој може да ја уредува.
Wbar blue.jpg
Предлошка:Избрана статија за (седмица 44) 2020
Wbar green2.jpg

28 октомври:

  • 1600 - Во Фиренца, во Италија во палатата Пити, за време на свеченостите по повод венчавката на англискиот крал Хенри Шести со Марија Медичи, е одржана премиерната изведба на операта „Евридика“, прва опера во историјата што ја создаде италијанскиот композитор Јакопо Пери.
  • 1943 - Балистите запалија поваќе куќи во селото Кленоец и селото Попоец, Кичевско, а во наредните денови беа ограбени повеќе куќи и убиени луѓе во селата Душегубица, Иванчиште, Малкоец и др.
  • 1992 - Републиканскиот конгресмен Дорнан го обвини демократскиот кандидат Бил Клинтон дека бил поканет во Москва од страна на КГБ, што го поддржа него да демонстрира против виетнамската војна, пред повеќе од 20 години.

Родени...

Починале...

Наредните денови: 30 · 1 · 2 · 3 · 4 | повеќе...
Wbar green3.jpg
Икона со Василиј Велики (лево), Јован Златоуст (средина) и Григориј Богослов (десно)


Содржина.png

Sciences de la terre.svg Interesse Geral

Filosofia · Математика · Epistemologia

Books-aj.svg aj ashton 01.svg
Ciências Humanas e Humanidades

Antropologia · Arqueologia · Economia · Географија · História · Lingüística · Psicologia · Sociologia

Уметност

Архитектура · Филм · Dança · Култура · Фотографија · Литература · Музика · Pintura · Театар

Nuvola apps edu languages.png
Политика

Diplomacia · Eleições · Идеологии · Movimentos · Partidos · Políticos · Regimes Políticos

Crystal Clear app Login Manager.png
Biografias

Artistas · Chefes de Estado · Cientistas · Escritores · Философија · Políticos · Religiosos

Nuvola apps package favorite.png
Saúde

Dermatologia · Doenças · Drogas · Enfermagem · Медицина · Nutrição · Odontologia · Saúde Sexual

Sciences exactes.svg
Ciências Exatas e Технологија

Astronomia · Биологија · Електроника · Физика · Информатика · Meteorologia · Química

Societe.png
Sociedade

Comportamento · Culinária · Cultura · Diversão · Esporte (Desporto) · Религија · Туризам

Целосен список · Повеќејазична координација · Започнување на нова Википедија
Wbar white.jpg
Останати проекти
Викицитат
Збирка цитати
Викиречник
Речник на разни јазици
Викивидови
Директориум на видови
Викивести
Извор на бесплатни вести
Викиизвор
Библиотека на слободни дела
Ризница
Заедничка медиумска колекција
Викиверзитет
Центар за безгранично учење
Викикниги
Учебници и прирачници
Мета-Вики
Координација на проектите