Кавачи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кахуачи)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пирамида.

Кавачи или Кахуачи бил голем церемонијален центар на Наските кој денес се наоѓа во Перу. Ова наоѓалиште било често ископувано од екипата на италијанскиот археолог Џузепе Орефичи. Наоѓалиштето содржи преку 40 градби. Тој е огромен комплекс со површина од 1,5 километри квадратни. Населението на комплексот секогаш било малубројно, но бил центар за поклонение со огромен број на луѓе за време на церемонијалните настани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Helaine Silverman, Cahuachi in the Ancient Nasca World.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 14°49′7″S 75°7′0″W / 14.81861° ЈГШ; 75.11667° ЗГД / -14.81861; -75.11667