Електричен набој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
електричен набој
Симболи
Q
SI-единица кулон
Други единици
e
SI-димензија Q
Изведенки од
други величини
Q = I · t


Електричниот набој (полнеж) е физичко својство на материјата што предизвикува сила друга материја под електричен набој.

Еден атом може да стане позитивно или негативно наелектризиран со примање или оддавање на електрони (при тоа атомот се нарекува јон). Единица за електричен набој во системот SI е кулон (C, Кл)

Електричниот полнеж може да биде:

Поврзано[уреди | уреди извор]