Браво награда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икер Касиљас, добитник на наградата во 2000 година.
Пол Погба, добитник на наградата во 2014 година.

Браво награда е фудбалска награда која се доделува на најдобриот млад фудбалер за сезоната есен/пролет. Награда се доделува од 1978 година во организација на италијанското спортско списание Гверин Спортиво.

До 1992 услов за добивање на наградата било играчот да е помлад од 23 године и да е член на некоја екипа која учествува во еден од трите најголеми Европски купови (Лига на шампиони, Куп на УЕФА, Куп на победниците на куповите). Од 1992 година наградата може да ја освои само играч на возраст до 21 година и члeн на било кој клуб од Европа.

Прв освајувач на оваа награда бил Џими Кејс од Ливерпул додека актуелeн носител е Доменико Берарди од Сасуоло.

Добитници[уреди | уреди извор]

Година Играч Клуб
1978
Англија Џими Кејс Англија Ливерпул
1979
Англија Гери Биртлс Англија Нотингем Форест
1980
Германија Ханси Милер Германија Штутгарт
1981
Шкотска Џон Варк Англија Ипсвич
1982
Англија Гери Шо Англија Астон Вила
1983
Сан Марино Масимо Бонони Италија Јувентус
1984
Италија Убалдо Ригети Италија Рома
1985
Шпанија Емилиано Бутрагвењо Шпанија Реал Мадрид
1986
Шпанија Емилиано Бутрагвењо Шпанија Реал Мадрид
1987
Холандија Марко ван Бастен Холандија Ајакс
1988
Израел Ели Оана Белгија Мехелен
1989
Италија Паоло Малдини Италија Милан
1990
Италија Роберто Баџо Италија Фиорентина
1991
Југославија Роберт Просинечки Југославија Црвена звезда
1992
Шпанија Жузеп Гвардиола Шпанија Барселона
1993
Велс Рајан Гигс Англија Манчестер Јунајтед
1994
Италија Кристијан Панучи Италија Милан
1995
Холандија Патрик Клајверт Холандија Ајакс
1996
Италија Алесандро дел Пјеро Италија Јувентус
1997
Бразил Роналдо Шпанија Барселона
1998
Бразил Роналдо Италија Интер
1999
Италија Џанлујџи Буфон Италија Парма
2000
Шпанија Икер Касиљас Шпанија Реал Мадрид
2001
Англија Овен Харгривс Германија Бајерн Минхен
2002
Германија Кристоф Метцелдер Германија Борусија Дортмунд
2003
Англија Вејн Руни Англија Евертон
2004
Португалија Кристијано Роналдо Англија Манчестер Јунајтед
2005
Холандија Арјен Робен Англија Челси
2006
Шпанија Сеск Фабрегас Англија Арсенал
2007
Аргентина Лионел Меси Шпанија Барселона
2008
Франција Карим Бензема Франција Олимпик Лион
2009
Шпанија Серхио Бускетс Шпанија Барселона
2010
Германија Томас Милер Германија Бајерн Минхен
2011
Белгија Еден Азар Франција Лил
2012
Италија Марко Верати Италија Пескара
2013
Шпанија Иско Шпанија Малага
2014
Франција Пол Погба Италија Јувентус
2015
Италија Доменико Берарди Италија Сасуоло

Надворешни врски[уреди | уреди извор]