Алматинска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алмати (област))
Прејди на: содржини, барај
Алматинска област
Алматы облысы
Алматинская область
Област
Грб на Алматинска област
Грб
Алматинската област во Казахстан
Алматинската област во Казахстан
Координати: 45°00′ СГШ 78°00′ ИГД / 
Држава Казахстан
Адмн. центар Талдикорган
Управа
 • Управник Умбетов Серик
Површина[1]
 • Вкупна 224.000 км2
Население (2006-01-01)[1]
 • Вкупно 1.603.700
 • Густина 7.159.375.0/km2
Часовен појас источен (UTC+6)
 • Лете (DST) не се применува (UTC+6)
Поштенски број 040000
Повикувачки број +7 (727), +7 (728)
ISO 3166 KZ-ALM
Рег. таб. B
Области 16
Градови 10
Паланки 15
Села 769
Мреж. место http://www.almaty-reg.kz

Алматинска област (казашки: Алматы облысы, руски: Алматинская область) — област во Казахстан. Главен град е Талдикорган, со население од 118.400 жители. Областа има вкупно 1.603.700 жители.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 16 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]