Алексеј Николаевич Романов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексеј Николаевич Романов
Податотека:Alexei Nikolaievich circa 1917 Army uniform.jpg
Роден 12 август 1904
Починал 17 јули 1918
Националност  Русија
Занимање Руски Царев и Велики кнез
Татко
Родители Николај II
Александра Фјордовна

Алексеј Николаевич Романов е роден на 30 јули 1904 година во Петерхоф, Русија. Тој е најмладото дете на рускиот цар Николај II и неговата сопруга царицата Александра Фјордовна. Бидејќи бил единственото машко дете, ја носел титулата Царев Алексеј (руски: Цесаревич Алексей) и Велики кнез (Великий Князь). Заедно со родителите и сестрите, убиен е ноќта на 17 јули 1918 година од страна на Болшевистите (Советска Комунистичка Партија), што во денешна Русија се смета за најголемо злосторство над руската историја и традиција, па денес заедно со сите Романови е прогласен за светец од страна на Руската православна црква.

Алексеј Николаевич Романов

Кога Алексеј имал шест недели, лекарите му дијагностицирале хемофилија[1][2][3]. Тоа е болест која ја пренесуваат мајките на синовите (мајката е носител, синот ја наследува и боледува од неа). Кога бил мал, Алексеј имал две дадилки кои внимавале да не се повреди во текот на играњето бидејќи бил склон на крвавење. Таа ноќ кога се убиени, 14 годишниот Алексеј бил толку болен што не можел да оди, па неговиот татко, царот Николај го носел на раце во сигурна смрт[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alexis“. Encloypaedia Britannica. Посетено на 22 April 2019.
  2. Michael Price (8 October 2009). „Case Closed: Famous Royals Suffered From Hemophilia“. ScienceNOW Daily News. AAAS. Архивирано од изворникот на 12 October 2009. Посетено на 9 October 2009.
  3. Evgeny I. Rogaev; и др. (8 October 2009). „Genotype Analysis Identifies the Cause of the 'Royal Disease'. Science. 326 (5954): 817. Bibcode:2009Sci...326..817R. doi:10.1126/science.1180660. PMID 19815722. S2CID 206522975. Архивирано од изворникот 13 October 2009. Посетено на 9 October 2009.
  4. King and Wilson, pp. 309–310

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин