1929 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на години во архитектурата (Табела)
Поврзани теми од периодот

Во 1929 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Градби[уреди | уреди извор]

Отворени[уреди | уреди извор]

Завршени[уреди | уреди извор]

Интериор на Санаториумот Паимио

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Suisse-ONU: une longue histoire…“ (French). Архивирано од изворникот на June 20, 2009. конс. 2009-06-18.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  2. "James Knox Taylor likely to be appointed over New Yorkers", The New York Times,17 October 1897.