1929 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на години во архитектурата (Табела)
Поврзани теми од периодот

Во 1929 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Градби[уреди | уреди извор]

Отворени[уреди | уреди извор]

Завршени[уреди | уреди извор]

Интериор на Санаториумот Паимио

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Suisse-ONU: une longue histoire…“ (на fr). архивирано од изворникот на 20 јуни 2009 г.. https://www.webcitation.org/5hgG7PAcW?url=http://www.swissinfo.ch/fre/dossiers/adhesion_onu/Suisse_ONU_une_longue_histoire_8230.html?siteSect=21011&sid=1316785&cKey=1031226960000&ty=st. посет. 18 јуни 2009 г. 
  2. "James Knox Taylor likely to be appointed over New Yorkers", The New York Times,17 October 1897.