Вестминстер (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Град Вестминстер
City of Westminster
Westminster
Прикажано во рамките на Голем Лондон
Географија
Статус Лондонска околија
Град (1540)
Површина
— Вкупна
Рангиран 346ти
21.48 km²
ОНС код 00BK
Административно седиште Викторија
Демографија
Население
— Вкупно (2006)
Густина
Рангиран 47ми (од 354)
231,900
10.796 / km²
Народност 73.2% белци
48.5% бели британци
3.7% ирци
21.0% сите други бели
8.9% јужноазици
7.4% афрокарипци
2.2% кинези
Политика
Управа Водач & Кабинет
Градоначалник Сов. Керолин Кин
Извршна Конзервативец
Парламентарци Карен Бак (Лаб.)
Марк Филд (Конз.)
Грб
Грб на лондонскиот околиски совет Westminster
Грб на лондонскиот околиски совет Westminster
Портал http://www.westminster.gov.uk/

Град Вестминстер (англ. City of Westminster) е околија (borough) во Лондон, Англија со статус на град. Се наоѓа западно од Сити и северно од реката Темза, и обликува дел од Потесен Лондон и најголем дел од лондонското централно подрачје.

Во градот спаѓа речиси сет лондонски Западен Крај и седиштето на владата на Обединетото Кралство, со Вестминстерската палата, Бакингемска палата, Вајтхол и Кралските Судови.

Во 1965 оваа околија била создадена од некогашниот региони Метрополска околија Св. Мерилебон, Метрополитенска околија Падингтон и помалиот Град Вестминстер. Покрива многу поголем простор од првичниот Вестминстер.

Демографија[уреди | уреди извор]

Околијата брои 198,779 жители, но некои проценки велат 220,000. 73% од населението е бело, 4% црни Африканци 3% индици. 35% од домаќинствата го поседуваат станот во кои живеат.

Политика[уреди | уреди извор]

Градот се дели на 20 кварта.Советот е составен од 48 Конзервативци и 12 Лабуристи.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Градот Вестминбстер ги покрива следниве окрузи сосема или делумно:

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Вестминстерската палата
Видете Список на туристички атракции во Град Вестминстер

Во Вестминстер се наоѓаат многу од лондонските атракции. Некои од нив се Бакингемската палата, Вестминстерската палата (Домови на Парламентот) и Големиот Бен и блиската Вестминстерска опатија.

Паркови и отворени места[уреди | уреди извор]

Видете Вестминстерски паркови и отворени места

Овие се Грин Парк, Хајд Парк, Кензингтонски градини, Регентов Парк и Сент Џејмсес Парк,

Крикет теренот Лордс

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Мостови[уреди | уреди извор]

Овие се Челзиски мост, Катедрален мост, Хангерфордски мост, Гросвенорски мост, Ламбетски мост, Воксалски мост, Ватерлуски мост и Вестминстерски мост.

Главни железнички станици[уреди | уреди извор]

Овие се Черинг Крос, Мерилебон, Падингтон и Викторија.

Лондонско метро[уреди | уреди извор]

Градот Весминстер го опслужуваат 27 метро станици, и 10 од 12 подземни линии (Источнолондонската линија и Ватерлу и Сити се исклучоци).

Универзитети[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]