Вестминстерски мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Westminster Bridge
River Thames and Westminster Bridge, London-17Aug2009.jpg
Вестминстерскиот мост, во позадина Вестминстерската палата
Носи Моторни возила
пешаци
Минува Темза
Место Лондон, Англија
Историја
Отворен 1862

Вестминстерскиот мост (англиски: Westminster Bridge) е мост кој се наоѓа во Лондон, на реката Темза, спојувајќи ги Вестминстер и Ламбет.

Денешниот мост бил изграден во 1862 година на местото на друг дрвен мост кој датирал од 1750 година[1]. Вестминстерскиот мост е еден од најстарите мостови во Лондон. Неговата должина изнсува 252 метри, а е широк 25,5 метри.

Во непосредна близина на мостот се наоѓа Вестминстерската палата.

Наводи[уреди | уреди извор]