Вестминстерски мост

Координати: 51°30′03″N 0°07′19″W / 51.50083° СГШ; 0.12194° ЗГД / 51.50083; -0.12194
Од Википедија — слободната енциклопедија

51°30′03″N 0°07′19″W / 51.50083° СГШ; 0.12194° ЗГД / 51.50083; -0.12194

Westminster Bridge
Вестминстерскиот мост, во позадина Вестминстерската палата
НосиМоторни возила
пешаци
ПреминуваТемза
МестоЛондон, Англија
Историја
Отворен1862
Местоположба
Карта

Вестминстерскиот мост (англиски: Westminster Bridge) е мост кој се наоѓа во Лондон, на реката Темза, спојувајќи ги Вестминстер и Ламбет.

Денешниот мост бил изграден во 1862 година на местото на друг дрвен мост кој датирал од 1750 година[1]. Вестминстерскиот мост е еден од најстарите мостови во Лондон. Неговата должина изнсува 252 метри, а е широк 25,5 метри.

Во непосредна близина на мостот се наоѓа Вестминстерската палата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-05-28. Посетено на 2010-08-29.