Нелсонов столб

Координати: 51°30′27.8″N 0°07′40.7″W / 51.507722° СГШ; 0.127972° ЗГД / 51.507722; -0.127972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нелсонов столб
Nelson's Column
Карта
Општи податоци
ГрадВестминстер, Лондон
ЗемјаАнглија, Велика Британија

Нелсоновиот столб е споменик кој се наоѓа на плоштадот Трафалгар во Лондон, Англија. Споменикот бил изграден и е посветен во чест на адмиралот Хорацио Нелсон кој загинал во Битката кај Трафалгар во 1805 година.

Споменикот бил изграден во периодот од 1840 до 1843 година. Негов автор е архитектот Вилијам Реилтон. Изградбата на чинела £47.000 (околу 4 милиони денешни евра).

Лавовите на подножјето се дело на сликарот Едвид Лендсиер.

51°30′27.8″N 0°07′40.7″W / 51.507722° СГШ; 0.127972° ЗГД / 51.507722; -0.127972