1899 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

Во 1899 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Дела[уреди | уреди извор]

П. С. КројерЛетна вечер покрај плажата во Скаген
В. АмбергИзгубена во мислите
Вилијам Холман ХантЧудо на светиот оган
Жан Леон Жером Ферис – Потпишување на Мејфлауерскиот договор
Хозе Ферас де Алмејда ЈуниорСаудаде

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Congratulations to the Glasgow School of Art as they celebrate 100th anniversary of the Mackintosh Building“. Museums Galleries Scotland. 15 December 2009. Архивирано од изворникот на 2010-02-04. Посетено на 2010-07-07.