Прејди на содржината

1880 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

Во 1880 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Дела[уреди | уреди извор]

Белфорскиот лав од Бартолди
Томас Икинс - Мајско утро во паркот
Виктор Васнецов - Летечкиот килим
Марија Башкирцева - Автопортрет
Арнолд Беклин - Остров на мртвите
Елизабета Томпсон - Одбраната на Рорк-Дрифт

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Impressionist Exhibitions in Paris (1874-86)“. Encyclopedia of Art History. Посетено на 2015-06-17.