1938 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1928192919301931193219331934 •   
193519361937 1938 193919401941
   1942194319441945194619471948
Поврзан временски период или предмет
1935193619371938193919401941
1900-ти1910-ти1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1938 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]